İkamet İzni Danışmanlığı

İkamet izinleri ve süreleri yabancıların Türkiye’ye geliş amaçlarına, uyruklarına, yabancının Türkiye veritabanında kayıtlı bilgilerine, ikili anlaşmalara göre değerlendirilerek verilir. Yabancıların turistik, süreli, süresiz, bağımsız, ikamet ya da çalışma iznine bağlı ikamet taleplerinde bunları dikkate almalarında yarar vardır.

Ülkelerarası giriş ve çıkışlarda uygulanan devlet politikası ile ikamet izin süreleri alınan kararlara göre uygulanmakta, kısa veya uzun olabilmektedir.
Yabancıların ikamet izin kullanımı ve resmi yükümlülüklerini zamanında yerine getirmeleri, ikamet izin sürelerinin uzatılmasında, yeniden ikamet izni almalarında etkili olmaktadır.

Oturum amaçlı ikamet izni veya çalışma amaçlı ikamet izinlerinde başvuru süresi, sürenin yenilenmesi, yurtdışına çıkış süresi konularda hassasiyet gösterilmesi Türkiye’ye sık gelenler için dikkatle takip edilmesi gereken konulardır.
9ekim yabancı personel relokasyon hizmetlerinin önemli bir parçası olan ikamet izni konusunda da uzman ve deneyimlidir.
İkamet İzni Danışmanlık Hizmetlerimiz
1) İLK KEZ İKAMET (OTURMA) İZNİ ALINMASI
2) İKAMET İZNİNİN YENİLENMESİ VEYA SÜRE UZATMA İŞLEMLERİ
3) KİMLİK BİLGİLERİ / İKAMET ADRESİ / İŞ ADRESİ DEĞİŞİKLİĞİ NEDENİYLE İKAMET İZNİ ALMAK
4) KAYIP VE ÇALINTI İKAMET İZİNLERİNİN YENİSİNİN ÇIKARTILMASI
5) FARKLI POZİSYON VE DURUMLAR İÇİN İKAMET İZNİ DANIŞMANLIĞI1) İLK KEZ İKAMET (OTURMA) İZNİ ALINMASI

9ekim, Türkiye’ye ilk kez çalışmak veya yerleşmek üzere gelen yabancı kişi ve ailelerin ikamet izinleri için gerekli işlemleri hızlı ve sorunsuz şekilde halleder.
Başvuru işlemleri hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayın.
Oturma izni başvurusu nasıl yapılır?

2) İKAMET İZNİNİN YENİLENMESİ VEYA SÜRE UZATMA İŞLEMLERİ
Türkiye’de ikamet tezkerelerini yenilemek veya süresini uzatmak isteyen yabancılar tezkerede yazılı sürenin sona ermesinden itibaren 15 gün içinde ikametli bulundukları ildeki ilk kademe müracaat makamı İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğü’ne bizzat veya bilvasıta müracaat ederek yenisini almak veya süresini uzatmakla yükümlüdür. Süresi biten ikamet tezkereleri üzerinde en fazla dört defa uzatma işlemi yapılabilir.

9ekim ikamet izni yasal sürelerini özel bir yazılımı yardımıyla takip eder, müşterilerini uygun zamanda bilgilendirir, uzatma işlemini gerektiği gibi sonuçlandırır.


3) KİMLİK BİLGİLERİ / PASAPORT DEĞİŞİKLİĞİ / İKAMET ADRESİ DEĞİŞİKLİĞİ NEDENİYLE AÇIKLAMALAR

KİMLİK BİLGİLERİ DEĞİŞİKLİĞİ

Adı Soyadı doğum tarihi gibi bilgilerin yanlış girilmiş olarak verilen ikamet teskerelerinde yeniden başvuru yapılır

PASAPORT DEĞİŞİKLİĞİ

Pasaportun tamamen değişmesi durumunda ilk başvuru olarak ikamet teskeresi alınır.

İKAMET ADRESİ DEĞİŞİKLİĞİ

Bu durumda aynı ilçe sınırları içerisinde ise ilgili nüfus müdürlüğünden Adres değişikliği yazısı alınarak İl Göç İdaresi Müdürlüğünde bilgi güncellemesi yapılır

 


4) KAYIP VE ÇALINTI İKAMET İZİNLERİNİN YENİSİNİN ÇIKARTILMASI

9ekim kayıp, çalıntı, eskime gibi herhangi bir sebepten yok olan oturma izinlerinin yeniden çıkarılması konusunda da bilgili ve deneyimlidir. Yabancı dil bilen uzman personelimiz, tezkere sahibinin yasal hiçbir sorun ve sıkıntı yaşamasına fırsat vermeden, işlemleri zamanında ve gerektiği gibi tamamlar.

GEREKLİ BELGELER:
• 4 adet vesikalık fotoğraf,
• Pasaportun aslı,
• Pasaportun fotokopisi (resimli sayfa, son girişi gösteren sayfa, geçerlilik sürelerini gösteren sayfa),
• Kayıp nedeniyle ikamet tezkeresi alacakların kayıp ettiği yerin ilçe Emniyet Müdürlüğü’nden Kayıp Eşya Tutanağı getirmesi gerekir.5) FARKLI POZİSYON VE DURUMLAR İÇİN İKAMET İZNİ DANIŞMANLIĞI

Oturma izni (ikamet tezkeresi) yabancıların Türkiye’de bulunma amaç ve durumlarına göre farklılık gösterir. Oturma izni alma sürecinde hangi durumda, ne tür belgeler gerektiğini Faydalı Bilgiler sayfamızda ilgili başlığa tıklayarak öğrenebilirsiniz.