9ekim Grubunu daha yakından tanıyın...

 

Home
Ev hizmetlerinde çalışan yabancının maliyeti düştü

Çalışma Bakanı Çelik, ev hizmetlerinde çalışacak yabancıların maaş kriterinin aşağıya çekildiğini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ev hizmetlerinde çalışacak yabancıların asgari ücretin 1.5 katı olarak uygulanan maaş kriterinin, bir asgari ücret olarak değiştirildiğini açıkladı. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, Bakanlar Kurulu’nun 1 Şubat’ta yürürlüğe giren kararıyla Yabancıların Türkiye’de İkamet ve Seyahatleri Hakkındaki Kanun’da belirtilen vize muafiyet süresi veya vizede belirtilen kalış süresinin 90 gün olarak değiştirildiğini hatırlattı.

Kayıt altına almada kararlıyız.

Ev hizmetlerinde yabancı işçi çalıştırmak isteyen kişilerin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na çalışma izni talebinde bulunmaları gerektiğini ifade eden Çelik, yabancı çalıştıran işverenin asgari ücretin 1.5 katı tutarında ücret ödeyerek pirim ve vergi kesintilerini SGK ve vergi dairesine yatırmakla sorumlu olduğunu anlattı. Bakan Çelik, şunları söyledi:

“Ev hizmetlerinde yerli çalışan bulamıyoruz. Talep var, arz yetersiz. İster istemez bu konuda bir açık var. Bu nedenle yurtdışından ev bakım hizmetleri için gelen yabancılara yoğun talep var. Ama biz, ev hizmetlerinde çalışan yabancıları kayıt altına almaya kararlıyız. Bu ay başında yürürlüğe giren düzenlemenin ardından kimsenin de mağdur olmasını istemiyoruz. Bunun için herkesin evinde çalışan yabancıları kayıt altına alması çağrısı yapıyoruz. Aksi takdirde, bu yabancı çalışanlar yurtdışına çıkınca 90 gün geri gelemeyecekler. Kayıt dışı çalıştığı tespit edilenler de sınır dışı edilecek.” Öte yandan yasalara göre, kaçak işçi çalıştıranlara her bir yabancı için 6 bin 795 TL, çalışma izni olmaksızın bağımlı çalışan yabancıya 679 TL, çalışma izni olmaksızın bağımsız çalışan yabancıya ise 2 bin 717 TL ceza kesilecek. Fiillerin tekrarı durumunda ise para cezaları bir kat artırılarak uygulanacak.

KAYNAK: www.stargazete.com

 

9 Ekim Uluslararası Üyelikler